ثبت مشاور

گردشگری در استان لرستان

تاریخ : 1396.04.18
نویسنده : Turist Persia
نظرات : 0

توریست پرشیا : استان لرستان از جمله استان‌هایی است که برای گردشگرانی که در ایام نوروز و فصل تابستان به ایرانگردی می پر‌دازند دارای ویژگیهای منحصر به فردی است و هر کس به هر سلیقه ای می تواند مکانی مطابق میل خود برای لذت بردن در دسترس داشته باشد

 

دریاچه گهر

 

 

 تونل برفی ازنا

تونل برفی به صورت طبیعی در برف و یخ های دامنه زیبا و سربه فلک کشیده ،اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا بوجود آمده است که طول این تونل بیش از ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از،کف تونل تا سقف بین ۲/۵ تا ۳ متر می‌باشد. این تونل برفی،را فقط در فصول بهار و تابستان می‌توان بازدید نمود.

این شگفتی بی نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در،سال‌های متمادی در ازنادره در اشترانکوه است؛ دره ای زیبا واقع،در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن‌های سهمگین،درون آن توده ای از برف تشکیل می‌شود و پس از،جاری شدن آب ناشی از ذوب برف‌ها در فصل بهار، تونلی،بسیار زیبا در آن به وجود می‌آید.

برای رفتن به تونل برفی باید به دل اشترانکوه زد؛ رشته کوه،سر به فلک کشیده ای که با 13 قله در 5 کیلومتری جنوب ،شهرستان ازنا قرار گرفته است. از دل این رشته کوه، راهی است،به روستای سرسبز کمندان که پس از عبور از آن باید طول ازنادره را پیمود.

 

آبشار آب سفید الیگودرز استان لرستان

 آبشار آب سفید الیگودرز در حدود 50 کیلومتری شهر الیگودرز و در،دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در ،بخش بشارت زلقی از شهرستان الیگودرز قرار گرفته‌ است و دسترسی،به آن با جاده از شهر الیگودرز امکان پذیر است.

این آبشار در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است و ،پوشش جنگلی و گیاهی در اطراف آبشار زیبایی و طراوت خاصی،به این منطقه توریستی داده است. فصل بهار بهترین زمان،برای بازدید از آبشارهای لرستان به خصوص آبشار آب سفید است.

 آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید. ارتفاع آبشار،۷۰ متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود ۸ متر می‌باشد. این آبشار به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد.

می‌توان گفت به علت اینکه آب آن به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید،در می‌آید به آب سفید معروف شده است. خود آبشار در دره‌های تاریک،که در اثر فعالیت‌های زمین شناختی و فرسایش توسط آب،در چند هزار سال بوجود آمده قرار دارد.

مسیر دسترسی به آبشار آب سفید از روستاهای کاکلستان،و قلیان است که با کوه های سربه فلک کشیده و درختان زیبای بلوط و گردو شما را همراهی می کند. هوای این،منطقه بسیار خنک است بطوریکه حتی در تابستان برای گذران شب به ناچار باید در پناه چادر بیتوته کنید. آب این منطقه،نیز یکی از بهترین و سالم ترین آب های آشامیدنی به شمار می رود.

 «بابا بزرگ»؛ برادر امام رضا(ع) محبوب قلوب مردم لرستان

بارگاه ملکوتی امامزاده ابراهیم(ع) معروف به «بابابزرگ» یکی ،از بقاع متبرکه‌ای است که در ۶۵ کیلومتری شهرستان دلفان واقع است، و هرساله هزاران زائر و شیفته ائمه اطهار(ع) از ،شهرهای مختلف لرستان و استان‌های همدان و کرمانشاه، را به خود جذب می‌کند.

برابر شجرنامه، «بابابزرگ» از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) است که،بعد از شهادت امام رضا(ع) در توس به همراه دیگر اعضای اهل بیت به، شهرهای دیگر ایران رفتند و امامزاده ابراهیم(ع) ،در دلفان به دست شخصی به نام سهراب سرخه میلی به شهادت رسیده است.

بنای بابای بزرگ از لحاظ معماری قابل توجه و تعمق است، شامل دو بناست ،که بنای اصلی مقبره امامزاده ابراهیم است که گفته می‌شود ساخت آن مربوط به دوره صفوی است و ،در دوره قاجاریه و دوره معاصر ترمیم‌هایی روی آن صورت گرفته است.

 

«دریاچه گهر» نگینی درخشنده در زاگرس

دریاچه گَهَر یکی از زیباترین دریاچه‌‌های ایران زمین، این دریاچه در میان رشته‌کوه اشترانکوه،در استان لرستان با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا واقع شده است .

عمق تقربی گهربزرگ حدود 30 متر مساحت 100 هکتار است،و طول دریاچه 5/2 کیلومتر از سطح دره را پوشانده است. این،دریاچه از لحاظ زیست بوم و محیط طبیعی اهمیت زیادی دارد ،و به علت نداشتن جاده چندان مناسب تا حد زیادی از خرابی ،و آلودگی به دست انسان به دور مانده است.

قلعه فلک الافلاک خرم آباد

لین قلعه زیبا و دیدنی با 5300 متر مربع مساحت بر فراز تپه ای در مرکز شهر خرم آباد،با چشم اندازی فوق العاده زیبا قرار گرفته است. حریم این تپه باستانی، از شرق و جنوب غربی،به رودخانه خرم آباد و از غرب به خیابان و محله دوازده برجی و از سمت شمال ،به خیابان فلک الافلاک محدود می شود. نام قدیم آن که به دوران ساسانیان بر می گردد،دژ شاپور خواست بوده و دارای 8 برج مدور و دیوارهای بلند و مستحکم است.

 وسعت محوطه باستانی که محل واقعی تحولات تاریخی بناست،حدود 400×300 متر مربع و ارتفاع تپه با احتساب دیوارهای بنا،از سطح خیابانهای مجاور حدود 40 متر است. فضای داخلی ،بنای فعلی به چهار تالار نسبتاً بزرگ حول دو حیاط و تعدادی تالار و اتاق تقسیم شده است.

ابعاد حیاط اول 5/22×31 متر و ابعاد ،حیاط دوم 21×29 متر است. در ورودی بنا در سمت شمال و در بدنه برج شمال غربی تعبیه شده است. آب قلعه به وسیله یک حلقه چاه با عمق 40 متر تامین می شده که در حال حاضر نیز قابل بهره برداری است.

امام زاده شاه محمد کوهدشت

در زیارت امام زادگان و بزرگان دین دستوراتی از ناحیه ائمه اطهار و علما مبنی،بر مستحب بودن چنین عملی رسیده است و به لطف الهی چنین مکان هایی در سراسر کشور مأمن امنی،برای شیفتگان به اهل بیت (علیهم السّلام) هستند.

محله درب گنبد واقع در 40 کیلومتری شهرستان کوهدشت،میزبان امام زاده واجب التعظیمی است که سالانه میزبان هزاران زائر از لرستان و غرب کشور است و شاید بتوان ،این مکان را مقدس ترین جای زیارتی غرب کشور نامید.

کرامات عدیده و حاجت های برآورده شده عوام و خاص، ما را از ارائه سند،و شجره امام زاده محمد( علیه سلام) بی نیاز می کند ولی در عین حال حضرت آیت الله العظمی مرحوم مرعشی،نجفی (ره) درستی نسب امام زاده را به حضرت امام موسی بن جعفر (علیه سلام) مورد تأیید قرار داده اند.

 
آبشارچکان، سرمایه خدادادی الیگودرز

آبشار چکان در جنوب غربی الیگودرز و در بخش «ززوماهرو» قرار دارد ،و مشرف به روستاهای منطقه چکان است.

آبشار چکان از درون غاری مشرف به زمین های زراعی چکان بیرون،می آید که فوران آن دهها متر طول دارد و آهنگ آن هر بیننده و شنونده ای را به وجد می آورد.

اطراف آبشار و امتداد رودخانه سرسبز و پوشیده از درختان میوه همچون گردو،بلوط، گلابی است و اهالی منطقه نیز از آب آن جهت کشاورزی بیشترین بهره را می برند.

بهترین راه رسیدن به آبشار چکان از طریق جاده شوسه ،مورزرین- شول آباد و بهارکار است.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

یکی از مناظر دیدنی که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند ،دشت لاله های واژگون الیگودرز است.

شهرستان الیگودرز نیز در برخورداری از دشت لاله ها سهم برزگی ،دارد بطوریکه این مناظر زیبا از 35 کیلومتری جنوب شرقی ،مرکز الیگودرز شروع و تا فراز دامنه های زاگرس ادامه می یابد.

روستاهای دالانی ، دره دایی، دورک، مورزرین، چغاگرگ، آب باریک ،خلیل آباد، مورخشک، تاپله، خاک بتیه، هندیله،گیلان، گلک، ارژنک و گله مویه از جمله مناطقی هستند که هر ساله،میزبان گردشگران و تماشاکنندگان دشت های زیبای لاله واژگون هستند.

سفیدکوه لرستان؛ تنوع کم‌نظیر گونه‌های جانوری و آبشارهای فصلی

منطقه حفاظت‌شده سفیدکوه با مساحت 69 هزار 500 هکتار واقع ،در شهرستان خرم‌آباد در استان لرستان در بین عرض‌های جغرافیایى،33 درجه و 29 دقیقه و طول جغرافیایى 33 ،درجه و 19 دقیقه در ناحیه‌ای کوهستانى با تنوع زیستی بالا،چشم‌اندازهای زیبایی از جنگل و مراتع کوهستانی ورودهای،پر آب در سلسله جبال زاگرس واقع‌شده است.استان لرستان

از میوه‌های بهاره سفیدکوه می‌توان به چاقله بادام و پسته وحشی ،بانام محلی (قلنگ) و آلوچه اشاره کرد، همچنین از گیاهان دارویی،بهاره می‌توان سرخ پا، پونه وحشی، انشک، گل پر،چای کوهی بانام محلی (گل کنه)، آویشن بانام محلی (ازگو)، بومادران بانام محلی (برنج داس) گل ختمی، بانام محلی (هیرو) موسیر بانام محلی (ذیل) و ملیم اشاره کرد.استان لرستان

سفیدکوه لرستان با داشتن 138 گونه جانوری یکی از زیستگاه‌های،باارزش جانوری غرب ایران محسوب می‌شود و با تنوع 272 گونه گیاهى یکی از مکان‌های غنی کشور،ازنظر پوشش جنگلی و گیاهی است.

 

غار وقت ساعت، پدیده‌ نادر طبیعت

غار وقت و ساعت یکی از پدیده‌های شگفت‌انگیز طبیعت است،که در 20 کیلومتری جنوب شهر دورود و محدوده ایستگاه راه‌آهن چم چید قرار دارد.

این غار در نزدیکی دره‌ای زیبا به نام «دره نگار» که از آب رودخانه گهر،سرچشمه می‌گیرد قرار دارد، در گوشه‌ای از این غار چشمه‌های،دائمی قرار دارد و فضای این غار از کانی‌های آهکی،به عرض 7 متر، طول 20 متر و ارتفاع 8 متر تشکیل‌شده است.

آبچشمه‌ وقت و ساعت در حدود یک ساعت قطع و وصل می‌شود،به‌گونه‌ای که پس از یک ساعت قطع آب دوباره آب از درون چشمه ،به آهستگی جریان مییابد و چشمه به اوج آبدهی میرسد،سپس میزان آبدهی کم شده و بار دیگر کاملاً قطع می‌شود.استان لرستان

شیرز؛ آبشاری بکر در کوه کاکیزه کوهدشت

دره حیرت‌انگیز شیرز با جاذبه‌های گردشگری بکر و شگفت‌انگیز،چشمه‌ها، آبشارها و درختان وحشی پر میوه‌اش در بخش زردلان و،{در منطقه‌ای به نام اولاد قباد قرار دارد که دارای طبیعتی زیبا،چشمه‌های جاری با آب فراوان، صخره‌های تندوتیز و میوه‌های وحشی فراوان است.

در این تنگه شگفت‌انگیز درخت‌های کوهی میوه از جمله انگور،انجیر و گلابی وجود دارد، مجسمه‌ها و آثار تاریخی منحصربه‌فردی در غارهای این تنگه کشف‌شده است،که نشان از تاریخ کهن این دیار دارد.

آب‌وهوای سرد و کوهستانی این منطقه پوشش گیاهی و جنگلی بکری به وجود آورده،و از پوشش جانوری خوبی برخوردار است که عظمت طبیعت را می‌توان در دل این تنگه،دید و با تمام وجود به آرامشی عجیب رسید.

رود کوچکی از میان این تنگه عبور می‌کند، رودی با سراب‌ها و چشمه‌های،زلال که در مسیر خود آبشارهای زیبایی را به وجود آورده است.استان لرستان

کوه‌ها، صخره‌های منحصربه‌فرد، پوشش گیاهی و جنگلی زیبا،طبیعت دل‌انگیز و آبشارهای متعدد که از دل این تنگه بیرون می‌آید،زیبایی خاصی به این دره تنگ و صخره‌ای بخشیده است.

گلدشت، دشت سیب‌های سرخ بروجرد

مسافران و گردشگرانی که با عبور از بروجرد به سمت دیگر شهرهای کشور،به ویژه جنوب می روند بدون ‌شک توقفی کوتاه در مناظر بکر و تفرجگا‌ه‌های این شهرستان دارند و با رفتن به ،دامان طبیعت دل انگیز این منطقه، خاطرات خوشی را ره آورد سفر خود می کنند.

بروجرد دارای مناطق دیدنی و خوش آب و هوای زیادی است که ،در همه ایام سال طرفداران زیادی از این مناطق دیدن می کنند و از آب و هوای آن لذت می‎برند.

بروجرد دارای آب و هوای سرد کوهستانی و تابستان‎های معتدل است ،و به دلیل بارندگی‎های مناسب، مناطقی سرسبز دارد و رونق کشاورزی در این شهر زیاد است.

در میان مناطق خوش آب و هوای بروجرد، گلدشت از مناطقی است،که در شمال غربی بروجرد واقع شده که به صورت یک تنگه از روستای کپرکه آغاز شده و تا تپه چغا ادامه دارد.

 

گلدشت روستا یا شهرکی از توابع شهرستان بروجرد در استان لرستان است،این آبادی در دهستان همت آباد در بخش مرکزی این شهرستان و پشت کوه چغا قرار دارد.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت گلدشت در سال،استان لرستان 1385 برابر با 772 نفر بوده است که از این میان 399 نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند، این آبادی 202 خانوار دارد.

گلدشت یک مسیر روستایی است که در غرب بروجرد امتداد دارد،و به دلیل وجود آب و درختان زیبا جذابیت مطلوبی کسب کرده که همواره یکی از گردشگاه هایی بوده که،دسترسی به آن آسان است

 

 

 

 

 

 

ازنا

کلید واژه ها :
قلعه های لرستان
دسته بندی :  ایرانگردی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا