ثبت مشاور

تاریخ در عابر گذر تبریز

تاریخ : 1402.12.02
نویسنده : Turist Persia
نظرات : 0

توریست پرشیا : در تبریز اماکن تاریخی و گردشگری فراوانی وجود دارد که امروز می‌خواهیم گشتی در یکی از این مناطق داشته‌باشیم. عابرگذر مقصودیه از جمله مسیرهایی است که چندین مکان تاریخی را در خود جای داده‌ و در واقع نمایشگاهی از دو خانه تاریخی، عمارت شهرداری و یک موزه را در معرض دیدمان می‌گذارد. 

  

 

عابر گذر تبریز

 

 

عمارت شهرداری و موزه شهر 

 

در ابتدای مسیر از طرف خیابان امام خمینی(ع) عمارت شهرداری و در داخل آن موزه شهرداری به چشم می‌خورد. این عمارت در سال 1314-1318 هجری شمسی در محل گورستان متروک نوبر با نظارت مهندسان آلمانی با 6500متر مربع زیر بنا در سه طبقه احداث شده و یک برج چهار صفحه‌ای نیز با ارتفاع 30 و نیم در آن وجود دارد. 

  

نقشه‌ی ساختمان به صورت عقاب در حال پرواز است که یک بال آن به طرف خیابان امام خمینی(ره) و بال دیگر به طرف خیابان ارتش جنوبی است. 

  

در آغاز یکصدمین سالگرد تاسیس نخستین بلدیه ایران در تبریز، این عمارت به موزه شهرداری تبدیل شد که تالارهای مختلف از قبیل تالار فرش، چاپ و نشر، دفاع مقدس، جام‌های قهرمانی، چینی‌آلات و اسناد مربوط به شهر اولین‌هارا شامل می‌شود. هم‌چنین می‌توانیم در قسمتی از این عمارت با خرید صنایع‌دستی و سوغاتی تبریز ، هدیه‌ای برای دوستانمان ببریم. 

  

خانه حیدرزاده؛ مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری 

 

بعد از بازدید از عمارت تابلویی در کوچه پشت شهرداری تبریز خانه حیدرزاده را نشانمان می‌دهد. تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست ولی به حدود 130 سال قبل تخمین زده می‌شود. خانه در زمینی به مساحت 900مترمربع در دو طبقه به همراه حیاط بیرونی و اندرونی ساخته شده‌است. 

  

این بنا با پنجره‌های ارسی رنگارنگ، ستون‌های گچ‌بری و نمای بسیار زیبا می‌تواند در قاب عکس سفرمان جای بگیرد و خاطره سفر دسته‌جمعی به تبریز را برایمان یاد آوری کند. 

  

می‌توانیم اطلاعات، بروشور، سی‌دی و نقشه‌های گردشگری را از این مرکز تهیه کنیم و مجموعه کاملی از تمام مناطق گردشگری استان را در دست داشته باشیم. 

  

تبریز از سوی سازمان همکاری کشورهای اسلامی در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده‌است و دبیرخانه تبریز 2018 میراث‌فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی نیز در خانه حیدرزاده مستقر است. 

  

موزه سنجش 

 

با ادامه مسیر، موزه سنجش یا خانه قدیمی سلماسی نمایان می‌شود. خالی از لطف نیست که سری به این خانه قدیمی قاجاری بزنیم و بعد از بازدید از انواع قدیمی ساعت‌های تزیینی، ترازوهای مختلف، انواع اسطرلاب و وسایل انداره‌گیری دیگر، در حیاط خانه سلماسی به استراحت بپردازیم و از هوای خنک تبریز در ایام نوروز لذت ببریم. 

  

این بنا با سر در ورودی زیبا، پنجره‌های اروسی با شیشه‌های رنگارنگ، تزیینات گچ و آجر در نما و سر ستون‌ها گچی ایوان منظره جالبی را مقابل چشمانمان قرار می‌دهد. 

  

خانه نیکدل 

 

مقصد نهایی ما خانه قدیمی نیکدل با نمای گچ‌بری و آیینه کاری شده است. این بنا مربوط به دوره قاجار و دارای حیاط بیرونی و اندرونی است. حیاط بیرونی از میسر عابر گذر مقصودیه نیز قابل مشاهده‌است. 

  

در این خانه نیز دبیرخانه تبریز 2018 شهرداری تبریز مستقر است. 

  

به انتهای عابرگذر مقصودیه رسیده‌ایم. بهتر است به یکی از رستوران‌ها برویم و غذاهای محلی و سنتی تبریز هم‌چون کوفته تبریزی، دلمه، دویماج و انواع آش از قبیل کلم قمری، اوماج، آبغوره و میوه را امتحان کنیم. 

 

 

 

 

 

 

ایسنا

کلید واژه ها :
دیدنیهای آذربایجان
دسته بندی :  ایرانگردی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا