ثبت مشاور

مستند ورشو ساخته می شود

تاریخ : 1396.04.17
نویسنده : Turist Persia
نظرات : 0

توریست پرشیا : سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی از تهیه مستند ورشو در لرستان خبر داد.

 

 

ورشو

 

 

افشین باباحسینی در این زمینه اظهار کرد: یکی از پررونق‌ترین صنایع در شهر بروجرد تهیه اسباب و وسایل از جنس ورشو است که به این هنر ورشوسازی می‌گویند.
وی اضافه کرد: هنرمندان ورشوساز با استفاده از فن چکش‌کاری و خم کار آثار فلزی ارزشمندی را با ورشو خلق می‌کنند که در نوع خود بی‌نظیر است.
باباحسینی ادامه داد: متأسفانه با ورود انواع لوازم و کالاها از جنس‌های ارزان قیمت این ظروف به فراموشی سپرده شدند که در این راستا اداره کل میراث فرهنگی استان سعی در احیای این صنعت دارد.
سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی لرستان از تهیه و تدوین مستند تولید ورشو در استان خبر داد و گفت: در این راستا با بهره‌گیری یکی از استادان برجسته و پیشکسوت این صنعت از صفر تا صد تولید ورشو به صورت فیلم تهیه می‌شود.
وی با بیان اینکه پیشکسوتان این هنر تعداد انگشت‌شماری هستند، افزود: طی سال‌های 93 تا 95 کارهای ترویجی زیادی برای حفظ این هنر انجام شد و با برگزاری کارگاه‌های آموزشی هم اکنون حدود 50 تا 60 صنعتگر ورشوساز در استان داریم که به این حرفه مشغول هستند.
باباحسینی اظهار کرد: در سال جاری نیز کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزش ورشوسازی در استان برگزار خواهد شد و آموزش‌هایی که در اداره کل میراث فرهنگی داده می‌شود به صورت رایگان است.

 

 

 

 

 

ایسنا

کلید واژه ها :
کنده کاری روی فلز
دسته بندی :  دانستنی ها / صنایع دستی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا