ثبت مشاور

بازگشت غار علیصدر میراث فرهنگی

تاریخ : 1396.04.17
نویسنده : Turist Persia
نظرات : 0

توریست پرشیا : محمدعلی پورمختار صبح امروز و در حاشیه جشن سالروز جهانی شدن لالجین در جمع خبرنگاران از خلع ید شرکت سیاحتی علیصدر خبر داد و اظهار کرد: بر اساس گزارشی که دادستان دیوان محاسبات ارائه کرده است، رسیدگی مقدماتی در دادسرای دیوان انجام شده و دادخواست صادر شده است.

 

 

علیصدر

 

وی با بیان اینکه دادخواست مشتمل بر دو موضوع است، بیان کرد: اول اینکه شرکت علیصدر باید 23 میلیارد تومان به بیت‌المال به لحاظ درآمدزایی در طول 25 سال گذشته باز پس دهد.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه این دادخواست قطعیت دارد و به شعبه مستشاری ارجاع شده است، اضافه کرد: شعبه مستشاری در مرحله صدور رأی است.

وی خاطرنشان کرد: مورد دوم در صدور حکم دادخواست برای شرکت علیصدر اینکه مدیریت شرکت سیاحتی بر غار علیصدر در 25 سال گذشته ایراد قانونی و حقوقی داشته و تنها به خاطر اینکه این شرکت صلاحیت و توانایی مدیریت بر غار را ندارد، رأی بر خلع ید شرکت شده و این مجموعه سیاحتی در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه هم اکنون این حکم در هیات مستشاری است، گفت: اگر رای صادر شود، به سمت اجرا می‌رود اما قبل از این موضوع، سازمان میراث فرهنگی خود خلع ید شرکت علیصدر را به سازمان میراث فرهنگی استان ابلاغ کرده است.

پورمختار با بیان اینکه استان همدان از این اقدام ضرری نخواهد کرد، گفت: آن کسی ضرر خواهد کرد که چندین سال از این مجموعه توریستی سوء استفاده کرده است و سازمان تامین اجتماعی که سهام‌دار بوده است نیز تاکنون یک ریال سود از این شرکت دریافت نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه همه درآمد حاصل از غار حتما به استان باز خواهد گشت: گفت: در وهله نخست سود اصلی درآمدزایی غار علیصدر به کبودراهنگ باز خواهد گشت.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این حکم صد درصد باید اجرایی شود، اظهار کرد: در حال حاضر این مسئله در میراث فرهنگی استان در حال نهایی شدن است و در حال تعیین و بررسی اموال و اراضی غار است.

وی با بیان اینکه هم اکنون وضعیت نابسامانی در غار حاکم است، ادامه داد: اکنون در غار زیرساختی وجود ندارد و مسافران غار از نبود امکانات و خدمات ناراضی هستند.

پورمختار واگذاری غار از میراث فرهنگی به بخش خصوصی را ممکن دانست و افزود: واگذاری غار به بخش خصوصی و اگر بخش خصوصی شرکت علیصدر باشد، امکانپذیر است اما این موضوع  با در نظر گرفتن شرایط جدید و ایجاد زیرساخت‌های لازم باید انجام شود، نه اینکه دوباره پول‌های غار در جای دیگری هزینه شود.

 

 

 

 

 

 

فارس

کلید واژه ها :
غارهای ایران
دسته بندی :  میراث فرهنگی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا