ثبت مشاور
» » بقعه ای متبرکه درابهر

بقعه ای متبرکه درابهر

تاریخ : 1396.04.17
نویسنده : modiriat
نظرات : 0
بازدیدها : 826

توریست پرشیا : عباس شمشیری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابهر اظهار کرد: شهرستان ابهر، با توجه به وجود بقاع متبرکه و امام‌زادگانی که معمولا نسب آنها به امام دوم، امام حسن مجبتی(ع) می‌رسد، فرصت خوبی برای گردشگری مذهبی محسوب می‌شود.

 

امام‌زاده محمد(ع)

 

 

وی با اشاره به آرامگاه امام‌زاده محمد(ع) ابهر، تصریح کرد: اين بقعه در مركز شهر در خيابان امام خمينی بالاتر از مسجد نور ابهر قرار دارد.

 

شمشیری گفت: قبلا گنبد این حرم به شكل مخروط بود كه در سال ۱۳۶۷ توسط اداره اوقاف شهرستان ابهر پس از تغييرات لازم كاشی‌كاری شد و شكل گنبد تغيير كلی کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابهر در خصوص نسب این امام‌زاده مطهر تاکید کرد: شجره طيبه ايشان عبارت است از امامزاده محمد بن احمد بن عبدالله بن علي بن السديد بن حسن الامير شهيد زيد بن حسن مجتبي بن علي بن ابيطالب (ع) برادر زاده بلافصل حضرت شاهزاده عبدالعظيم حسني است كه در سال ۵۰۰ به ابهر آمده است.

 

شمشیری تصریح کرد: بنا به شكل مربع با آجر ساخته شده كه با كاشی‌های رنگی تزئين و بر بام بنا و بر وسط آن گنبد مدوری قرار دارد.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابهر گفت: فعلا گنبد بقعه تک پوششی و بر هسته چهار گوش مركزی استوار است و ۴ پنجره و نورگير از ۴ جهت نور داخل را تنظيم می‌كند و شبستان كوچک اين بنا از داخل گچ‌كاری و در سقف دارای اشكال هندسی است.

 

 

 

 

 

 

ایکنا

[xfgiven_gallery]
[xfvalue_gallery]
[/xfgiven_gallery]
کلید واژه ها :
آرامگاه های ابهر
دسته بندی :  ایرانگردی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا