ثبت مشاور

مازراتی با قلم زنی اصفهانی

تاریخ : 1396.03.01
نویسنده : Turist Persia
نظرات : 0

توریست پرشیا : محمدرضا کارگر همزمان با برپایی مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه ها که قرار است در جریان آن مجموعه داران و موزه داران برتر تجلیل شوند، گفت: مهمترین اتفاق در سال گذشته، حضور افراد حقیقی در ایجاد موزه بوده که با رشد 120 درصدی همراه شده است. در این مدت بیش از 40 موزه توسط افراد حقیقی ایجاد شده است.

 

مدیرکل موزه ها اعلام کرد ساخت مازراتی با هنر قلم زنی اصفهان

 

وی اضافه کرد: معتقدم داشته های فرهنگی باید توسط خود مردم معرفی و حفظ شود و دولت که سال هاست وظیفه پاسداری از فرهنگ را به دوش می کشد، کاملا آن را به مردم واگذار کند. فرهنگ و تاریخ را خود مردم ایجاد کرده اند و باید آن ها استمرار ببخشند و حفاظت کنند.

او با بیان اینکه جامعه باید ارتباطات گسترده و آرامشی که همه شریان های ارتباطی با جهان در تمام عرصه ها را داشته است حفظ کند، افزود: در یکی دو سال اخیر که آرامش نسبی در کشور حاکم شده، یک هنرمند بلژیکی در موزه هنرهای معاصر آثار شخصی اش را به نمایش گذاشت و امروز ساختمانی را در کاشان خریده که به زودی با نمایش آثار حجمی اش به موزه ای در ایران تبدیل می کند. این اتفاق برای نخستین بار است که در کشورمان رخ می دهد.

کارگر ادامه داد: هنر قلم زنی سال هاست وجود دارد، ولی اتفاقی در آن رخ نداده است. وقتی این هنرمند بلژیکی چنین هنری را در کشورمان مشاهده کرد، اسکلت یک ماشین مازراتی را خرید و در اختیار تعدادی از هنرمندان اصفهانی گذاشت تا با قلم زنی آن را تزیین کنند. این ماشین صنعتی مدرن است که با هنر ایرانی درآمیخته و مولودی جدید را پدید آورده است. این اتفاقات نتیجه همان ارتباطات است.

به گفته او، این مازراتی قلم زنی کامل شده و هم اکنون در حال نمایش است و به زودی نیز به آمریکا انتقال داده می شود تا در آنجا نیز به نمایش گذاشته شود.

مدیرکل موزه ها سپس به تعاملات موزه ای ایران با سایر کشورها که در جریان آرامش داخلی کشور شکل گرفته است، اشاره کرد و افزود: امسال شاهد برگزاری چند نمایشگاه بین المللی در ایران خواهیم بود. اسفندماه آثاری از تمدن های به نمایش گذاشته شده در موزه لوور به این منتقل می شود و در ادامه نمایشگاهی از آثار موزه ای کره جنوبی و ارمنستان با مشارکت موزه ملی ایران خواهیم داشت.

کارگر بیان کرد: امیدوارم این آرامش و جریان فرهنگی ایران با سایر کشورها استمرار یابد.

در ادامه این مراسم احمد محیط طباطبایی رییس کمیته موزه های ایران به پوستر روز جهانی موزه ها که توسط ایکوم جهانی با شعار «موزه ها و داستان های مناقشه آمیز» اشاره کرد و افزود: این پوستر و شعار آن نمادی برای 40 هزار موزه در کشورهای عضو ایکوم است که روایتی از ناگفته ها و در اصل بیان وجهه دیگری از آثار تاریخی، مادی و معنوی به جای مانده از گذشته است.

وی بیان کرد: موزه ها سمبل صلح هستند و اگر رفتاری خصمانه را تشویق کنند، یعنی از اصل خویش دورافتاده اند، چون موزه مکانی برای احترام به گذاشته و ایجاد آینده ای مطمئن برای نسل های بعدی است.

 

 

 

 

 

ایسنا

کلید واژه ها :
مازراتی قلم زنی
دسته بندی :  دانستنی ها / صنایع دستی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا